неділя, 6 березня 2016 р.

Операція "Першоцвіт"

Останніми роками кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. . 
Кожна частина рослини відповідає за виконання певних функцій, порушення яких призводить до її загибелі. Хоч у деяких місцях нашого краю первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Важких непоправних втрат завдає масовий збір першоцвітів – підсніжника, конвалії, проліска, цикламена та крокусу, що призводить до послаблення, а у невеличких місцезростаннях до повного пригнічення насіннєвого поновлення. Цінні першоцвіти занесені до Червоної книги України і будь-який збір їх або пошкодження суворо забороняється.Відповідно до ст. 88-1 КУпАП, порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 1700 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно – заповідного фонду, занесених до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3655 грн.) з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої. За порушення чи погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі та пошкодження, накладається штраф за статтею 90 КУпАП на громадян від двадцяти (340 грн.) до тридцяти (510 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від тридцяти (510 грн.) до п'ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.Крім того, за один экземпляр незаконної добутої рослини занесеної до Червоної книги України передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн. шафрани (крокуси), підсніжники від 49 до 62 грн. у залежності від виду, сон трава – від 37 до 62 грн. у залежності від виду.  


Важливо розуміти, що всі підсніжники, сон-трава, проліски, цикламени та крокуси України, Білорусі та Росії охороняються, тож не важливо, звідки їх привезли. Також не варто вірити у казки "підкованих" торгівців, нібито не всі підсніжники занесені до Червоної книги. І варто пам'ятати: купуючи такі квіти, ви також стаєте порушником закону і долучаєтеся до знищення рідкісних рослин.Торгівля первоцвітами давно набула як всеукраїнського, так і міжнародного масштабу. Починаючи від збору квітів до роздрібної торгівлі працює добре налагоджений ланцюг. Наприклад, для перших квітів, які потрапляють у київські підземні переходи з Криму (букетики підсніжників, обгорнуті листками кримського плюща, інколи - цикламени), він має таку послідовність: збір квітів - оптові ринки у Сімферополі і Джанкої - перевалочні пункти - оптовий продаж на вокзалах та ринках у місцях реалізації - роздрібна торгівля у Києві, Дніпропетровську, Харкові, Москві, Санкт-Петербурзі. 

Потім їх заміняють крокуси та підсніжники звичайні з Карпат. А вже в кінці березня - на початку квітня з'являться місцеві підсніжники й рябчики та білоцвітники з Карпат. Ще пізніше почнуть продавати сон-траву. Нарешті, в травні-червні в продажу можна буде побачити й рідкісні орхідеї. 
За даними Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF), незаконна торгівля об'єктами дикої флори та фауни посідає третє по прибутковості місце після торгівлі наркотиками і зброєю. 
Ушкоджуються також і сусідні квітки, ламаються їх стебла та бруньки, а кожна зірвана рослинка первоцвіту це втрата 15-20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому. 
У перспективі – масове знищення ранньовесняних рослин-первоцвітів збирачами заради малоприбуткового продажу і тимчасової вигоди призведе до помітного зменшення їх кількості в природі, а згодом – повного зникнення цих уже рідкісних видів.


Немає коментарів:

Дописати коментар